#CinemaTrip #3 FAUST

Po raz kolejny Kino w Bombie łączy siły z cykliczną imprezą Trips for The Lonely Hearted! Zapraszamy na kolejną z serii projekcji prezentujących arcydzieła kina niemego z przygotowaną przez ͏v͏i͏r͏t͏u͏a͏l ͏g͏e͏i͏s͏h͏a oprawą muzyczną – granym na żywo DJ setem stworzonym przy użyciu płyt winylowych z jej kolekcji. Przed każdym seansem zapraszamy na prelekcję wprowadzającą do filmu, którą wygłosi kurator projektu, historyk sztuki i wykładowca akademicki Piotr Zdybał.
Już 30 stycznia 2018 r. o g. 20:00 zaprezentujemy jedno z najbardziej epickich arcydzieł niemieckiego ekspresjonizmu – „Faust” (1926) w reż. Friedricha Wilhelma Murnau.
Wstęp wolny!

WTOREK (30.01.2018) / GODZINA 20:00 / WSTĘP WOLNY
Bomba Na Placu / pl. Szczepański 2

Filmowy ekspresjonizm był jednym z najbardziej wyrazistych nurtów w historii niemieckiej kinematografii. Tradycję tworzenia filmów przepełnionych aurą tajemnicy i niepokojącą atmosferą sennego koszmaru zapoczątkował Robert Wiene, autora kultowego „Gabinet doktora Caligari” (1913). Alegoryczna historia o demonicznym doktorze Caligarim i somnambuliku Cezarze dała początek wielkiej filmowej przygodzie, która pełnymi garściami czerpała z tradycji romantyzmu, ludowy podań oraz fantastycznych legend o nieprawdopodobnym wręcz potencjale, które niemieccy reżyserzy błyskotliwie zespoili z pełną deformacji, modną wówczas estetyką malarstwa ekspresjonistycznego.
Obok Wiene’a, jedną z najważniejszych postaci dla niemieckiego ekspresjonizmu był Friedrich Wilhelm Murnau. Reżyser takich dzieł jak „Chłopiec w błękicie” (1919), „Krok w noc” (1920), „Nosferatu, symfonia grozy” (1922) czy kultowy „Faust” (1926), którego scenariusz jest adaptacją dramatu Johanna Wolfganga von Goethego w dwóch częściach, napisany w latach 1773–1832.

Wydarzenie na Facebooku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s