Giulietta i duchy

We wtorek 23 stycznia o godz. 20:00 zapraszamy do Bomba Na Placu na prelekcję i pokaz filmu „Giulietta i duchy” (1965) w reż. Federico Felliniego – bez wątpienia jednego z najważniejszych reżyserów w historii światowej kinematografii. Autora takich arcydzieł jak: „La strada”, „Słodkie życie”, „Noce Cabirii”, „Amarcord”, „Casanova” czy „Osiem i pół”, wielokrotnego zdobywcy Oscara (1956, 1957, 1963, 1974, 1993) oraz najwyższych nagród filmowych w Europie (Złoty Lew, Złota Palma). „Giulietta i duchy” to dla jednych – feministyczny manifest, dla innych – wstęp do halucynacji wywołanych przez LSD. Co pewne – to jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych filmowych obrazów w dorobku Felliniego.

W rolę tytułowej Giulietty wcieliła się żona reżysera – znakomita Giulietta Masina. Nowego dzieła twórcy „Osiem i pół” oczekiwano na festiwalu w Wenecji w 1965 r. Pokaz odkładano jednak z dnia na dzień i w końcu filmu nie pokazano ani festiwalowej publiczności, ani jury. Krążyły pogłoski, że Fellini boi się pokazać „Giuliettę”, gdyż sam uważa film za nieudany.

Projekcję poprzedzi krótkie wprowadzenie, które wygłosi historyk sztuki i kurator Piotr Zdybał. Spotkanie odbywa się w ramach cotygodniowego przeglądu wybranych dzieł włoskiego kina w Bombie na Placu.

Wstęp wolny!


Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/135712507231550/