Polański nieznany: 71-72

13256023_10209270960908234_7194744103561685544_n.jpg

Klub Bomba na placu Szczepańskim w Krakowie zaprezentuje mało znane w Polsce filmy Romana Polańskiego. Udział w projekcjach, poprzedzonych prelekcjami, jest bezpłatny. Pierwszy pokaz odbędzie się dziś o godz. 19.30. W programie „Tragedia Makbeta”.

Projekt jest kontynuacją cyklu Kina w Bombie, podczas którego, począwszy od dnia pogrzebu Andrzeja Żuławskiego, przez 2 kolejne miesiące przypominaliśmy jego wszystkie filmy oraz dyskutowaliśmy na ich temat – mówi Piotr Zdybał, kurator i historyk sztuki, który dziś wygłosi prelekcję przed filmem Polańskiego. O „Tragedii Makbeta” z 1971 roku mówi się, że jest najbardziej brutalnym i przytłaczającym dziełem Polańskiego, bo zrealizowanym po tragicznej śmierci jego żony, Sharon Tate.
Stawiając czoła własnemu doświadczeniu, Roman Polański podejmuje klasyczny temat związany z szaleństwem: zabójstwa, stępienia emocji, poczucia winy i skrajnej grozy – stwierdza Piotr Zdybał. W kolejne poniedziałki zobaczymy: „Weekend z mistrzem” (16.05, godz. 19.30) oraz „Co?” (23.05, godz. 19.30). Ten ostatni film, jak zauważa Zdybał, trudno odczytywać inaczej, niż jako subtelny i pozornie nieoczywisty, ale jednak hołd złożony Luisowi Buñuelowi.

Przepełniony nachalnym erotyzmem i niewybrednym humorem obraz jest w gruncie rzeczy luźnym zespoleniem „Alicji w Krainie Czarów” z „Dyskretnym urokiem burżuazji” oraz, szerzej, bogatym dziedzictwem surrealizmu – mówi Zdybał. Młoda autostopowiczka uciekając przed gwałcicielami trafia do willi zamieszkanej przez grupę ekscentrycznych mężczyzn, którzy usiłują ją uwieść. „Weekend z mistrzem” to z kolei jedyny film dokumentalny w dorobku Romana Polańskiego. Reżyser zarejestrował trzy dni, które spędził ze szkockim mistrzem Formuły 1 Jackiem Stewartem podczas jego zwycięskiego wyścigu o Grand Prix Monaco. Obraz wyrasta z fascynacji reżysera wyścigami samochodowymi.

Urszula Wolak


Czytaj pełny tekst na stronie Dziennika Polskiego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s