Ostatnie tango w Paryżu

We wtorek 16 stycznia o godz. 20:00 zapraszamy do Bomba Na Placu na prelekcję i pokaz jednego z najbardziej kontrowersyjnych obrazów w historii kina – „Ostatnie tango w Paryżu” w reż. Bernardo Bertolucciego jeszcze przed oficjalną premierą wywołało burzę w mediach i środowisku filmowym. We Włoszech zabroniono jego dystrybucji, nakazano zniszczenie wszystkich istniejących kopii a sąd pozbawił reżysera praw obywatelskich oraz wymierzył mu karę więzienia w zawieszeniu.

Projekcję poprzedzi krótkie wprowadzenie, które wygłosi historyk sztuki i kurator Piotr Zdybał. Spotkanie odbywa się w ramach cotygodniowego przeglądu wybranych dzieł włoskiego kina w Bombie na Placu.

Bohaterem filmu jest mężczyzna w średnim wieku, Amerykanin mieszkający w Paryżu – Paul. Pewnego dnia spotyka Jeanne, dwudziestoletnią Francuzkę. W opuszczonym mieszkaniu spędzają trzy dni pełne brutalnego, sadomasochistycznego seksu… Paul nie chce nic wiedzieć o dziewczynie, chce tylko anonimowego ciała, by zadawać mu gwałt. Jeanne poddaje się jego grze czerpiąc z tego przyjemność, jakiej nie zaznała w swoim stałym związku.

wstęp wolny

OSTATNIE TANGO W PARYŻU / Ultimo tango a Parigi [1972]
reżyseria: Bernardo Bertolucci
scenariusz: Bernardo Bertolucci, Franco Arcalli
obsada: Marlon Brando, Maria Schneider, Maria Michi i inni


Wydarzenie na Facebooku