Szamanka

„Po filmowych gwiazdach, takich jak Isabelle Adjani, Romy Schneider, Valerie Kapirskyi, Spohie Marceau, Żuławski eksperymentuje w swej pracy nad grą aktorska z „amatorką”, osiągając także i w tym przypadku rezultat na najwyższym poziomie.”
– Michele Salimbeni

„Stworzyłam postać „Włoszki” dzięki jego wskazówkom, dodając także nieco z moich osobistych doświadczeń. Byłam zaspokojona jako artystka, lec zestresowana jako człowiek. Niekiedy miałam wrażenie, że Andrzej niebezpiecznie szuka równowagi pomiędzy koncentracją a napięciem emocjonalnym; zdałam sobie sprawę, że potrafiłby doprowadzić aktorów niemal do szaleństwa, aby uzyskać to, co najlepsze.”
– Iwona Petry

„Szamanka, kino gnostyczne przebrane za horror, gdzie bohaterka, dziewczyna przezywana „Włoszką”, oddaje się „pożerającej namiętności” do profesora antropologii, dochodząc do kanibalizmu: zjada jego mózg łyżeczką, koncentrując pragnienie całkowitego i absolutnego stopienia się z druga osobą. W pewnym sensie realizuje ideę poezji metafizycznej, według której kochankowie, zanim się spotkają, są ciałami pozbawionymi życia, mogą cieszyć się miłością jedynie jako przelotne cienie, lecz kiedy ich namiętność stanie się opętaniem, reszta stanie się pusta (jak mieszkanie, w którym Iwona Petry i Bogusław Linda po raz pierwszy się kochają, podobne do tego z „Ostatniego tanga w Paryżu”, zewnętrzny świat nie istnieje (Warszawa nieobecna i obojętna).
– Sergio Naitza

W hołdzie wielkiemu reżyserowi i wizjonerowi kina zapraszamy na 8. i ostatnie spotkanie poświęcone pamięci Andrzeja Żuławskiego (1940-2016) połączone z projekcją kontrowersyjnego filmu grozy „Szamanka” (1996). Przed pokazem krótki wstęp do onirycznego świata filmów Żuławskiego wygłosi Piotr Zdybał .

„Szamanka“, Polska – Francja, 1996, 113‘, wersja oryginalna polska z angielskimi napisami; scenariusz: Manuela Gretkowska; reżyseria: Andrzej Żuławski; zdjęcia: Andrzej Jaroszewicz; obsada: Bogusław Linda, Iwona Petry, Paweł Deląg, Agnieszka Wagner, Alicja Jachiewicz, Wojciech Kowman, Piotr Machalica, Zdzisław Wardejn i inni.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s