Nie wiedzą dlaczego, ale robią to

 Pokazywane w Pradze filmy krążą wokół tematu tożsamości narodowej oraz specyficznej relacji jaka wiąże Polaków i Czechów. Jak pisze Mariusz Szczygieł: „Czesi są dla Polaków jak kobieta dla drag queen”. Różnorodność charakterów, wad i przywar sprawia, że stosunki naszych dwóch narodowości pozostają niesprecyzowane, okraszone pewną dozą humoru i nierealności. Owa nierealność to ukłon w stronę południowych sąsiadów, będących dla nas głównym importerem tendencji surrealistycznych w sztuce i literaturze.
Pokaz składa się z filmów, które wchodzą w dialog ze stereotypowym wyobrażeniem polaka. Przewijają się tutaj mesjanistyczna postać artysty, język i „gęba”, to jest gombrowiczowska forma. Jest patos ustępując  przaśności okraszonej kpiną. Megalomania i wizjonerstwo, które mieszają się z oczyszczonym z nadinterpretacji rytuałem religijnym. A także męski podmiot, niewieściejący pod okiem matriarchalnego Boga. Istotnym pozostaje język estetyczno-wizualny odchodzący od zdecydowanej krytyki na rzecz autoironii jakże pomocnej w śledzeniu absurdów codzienności.
Ten zwrot jest symptomatyczny dla aktualnego stanu świadomości krytycznej polskich twórców. Po stwierdzeniu wyczerpania się większości dróg i możliwości krytyki zastałej rzeczywistości, poszukiwania skupiają się na analizie schematów jakimi posługuję  się sztuka zaangażowana. Śmiech jest zawsze najlepszym wyjściem z sytuacji, nawet jeżeli świadczy o bezradności.
Pokaz obrazuje polską sztukę video na granicy paradygmatu krytycznego. Sztukę niedosłowną. Dojrzewającą w ironii i sarkazmie.
Kurator: Piotr Sikora
Koordynacja: Piotr Zdyba
ł

Maks Cieślak, Grzegorz Drozd, Arti Grabowski, Piotr Grabowski, Mateusz Okoński, Dominika Olszowy, Karol Radziszewski, Konrad Smoleński, Maciej Stępiński, Alicja Żebrowska, Piotr Żyliński
30 sierpnia – 2 września 2012
Wernisaż 30 sierpnia, godzina 18:00
Centrum festiwalowe Fresh Film Fest
Pod Bruskou 2, Praha
 1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s