Nevědí proč, ale dělají to

 Výjimečné vztahy mezi Poláky a Čechy tvoří v tomto případě zajímavý prostor pro experiment, doplněný určitou mírou humoru a ne-reálnosti. Tato ne-reálnost je poklonou jižním sousedům, kteří pro nás zůstávají hlavními dovozci surrealistických tendencí v umění a literatuře. Jak píše Mariusz Szczygieł: „Češi jsou pro Poláky jako žena pro drag queen.” Odlišnost našich povah, vad a kladů způsobuje, že vztahy našich dvou národů stále nemůžeme chápat jako plně vyjasněné.
Prezentované filmy navazují na stereotypní obrazy Poláka: horlivého vlastence, angažovaného umělce, barda víry. Nesnaží se je vyvrátit, ale spíše ukázat jiný úhel pohledu, narušit tendenční kalky a opakované názory. Pro českého diváka mohou být novým, auto-ironickým obrazem polského umělce, jehož angažovanost a kritičnost stále častěji využívá dvojznačnost a humor.
Projekt představuje filmy, které vedou dialog se stereotypními představami o Polácích: mesianistickou rolí umělce, jazykem a „držkou”, tedy gombrowiczovskou formou. Patos ustupuje primitivnosti spojené s výsměchem. Megalomanie a vizionářství se mísí s náboženským rituálem osvobozeným od nad-interpretace. Mužský subjekt se feminizuje pod dohledem matriarchálního Boha. Důležitou funkci v realizacích stále odehrává esteticko-vizuální jazyk. Umělci se vzdávají neomylné kritiky a volí auto-ironii, tak nutnou při pátrání po absurditě každodennosti.
Tento obrat je symptomatický pro aktuální stav kritického vědomí polských tvůrců. Poznali, že většina cest a možností kritiky okolní reality se vyčerpala, a soustřeďují se na analýzu klišé, jichž užívá angažované umění. Smích je vždy nejlepším východiskem ze situace, dokonce i když se s ním spojuje bezradnost. Projekt ukazuje polské umění video-artu na hranici kritického paradigmatu, umění nedoslovné a velmi často zábavné, dozrávající v ironii a sarkasmu.
Kurátor: Piotr Sikora
Koordinátor: Piotr Zdybał

Maks Cieślak, Grzegorz Drozd, Arti Grabowski, Piotr Grabowski, Mateusz Okoński, Dominika Olszowy, Karol Radziszewski, Konrad Smoleński, Maciej Stępiński, Alicja Żebrowska, Piotr Żyliński
30.09 – 02.09.2012
O tevření 30.sprna v 18:00.
Fresh Film Fest
Pod Bruskou 2, Praha
 1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s